1. Cyklotronowe
Przypadek nierelatywistyczny, stąd działa zwykła siła
. Siła magnetyczna odpowiada za zakrzywienie toru cząstki (stąd cząstki krążą wokół linii pola magnetycznego) i częstość kołowa z tym związana wynosi:
Stąd tzw. częstotliwość gyroskopowa (electron gyro frequency), równa częstotliwości orbitalnej dla V « c:
2. Synchrotronowa
a) Formuła Larmora:
Dla emisji synchrotronowej trzeba koniecznie uwzględnić efekty relatywistyczne (np. zmiana masy elektronu). Zatem przy braku pola elektrycznego:
Częstotliwość wynosi:
Promień trajektorii wyraża się wtedy wzorem:
Wtedy relatywistyczna formuła Larmora tj. moc wypromieniowana przez elektron:
Często zamiast samego pola magnetycznego używa się jego gęstości energii pola magnetycznego:
Zaś zamiast podstawowych wielkości opisujących elektron - przekrój czynny Thomsona (Thomson cross section) dla elektronu. Określa on prawdopodobieństwo zajścia rozproszenia, a zdefiniowana jest jako pole powierzchni (mierzone na płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu cząstki) w które musi trafić cząstka, by doszło do rozproszenia:
Przekrój Thomsona jest też potrzebny do oszacowania głębokości optycznej dla elektronu na rozpraszanie (niezależnie od emisji synchrotronowej):
Widać, że dla rozpraszanie jest to wielkość niezależna od częstotliwości, a zatem istnieje taka częstotliwość dla której to rozpraszanie jest istotniejsze niż od innych procesów.
Stąd wypromieniowana przez elektron moc:
b) Czas chłodzenia elektronu:
Elektron ma energię
, którą powoli traci (elektron się chłodzi). Dzieląc energię elektronu przez moc wypromieniowaną przez elektron można oszacować czas chłodzenia elektronu i przez to zobaczyć czy obiekt ma świeże źródło energii:
c) Widmo pojedynczego elektronu:
Elektron krąży, po bardzo dużej orbicie stąd w zależności od kąta jest krótko bądź długo (wręcz ciągle) skierowany na nas. Elektron w swoim własnym układzie odniesienia ma symetryczną charakterystykę mocy (taką jak dipol), ale w układzie odniesienia obserwatora, względem którego prędkość elektronu jest relatywistyczna, ma on charakterystykę wydłużoną i zwężoną w stronę swojej prędkości (beaming). Choć moc wyemitowana w obu układach odniesienia musi być taka sama - zmianie ulega tylko charakterystyka mocy. Pokazuje to rysunek:
Stąd widzimy promieniowanie z bardzo wąskiego kąta ():
To daje częstotliwość dla której cząstka promieniuje najwięcej energii:
Obserwowane widmo POJEDYŃCZEGO elektronu jest transformatą Fouriera z kształtu pojedyńczego pulsu (poszczególne harmoniczne są tak blisko, że widmo staje się ciągłe). Wynikiem jest widmo mocy (aby otrzymać strumień trzeba podzielić przez pole powierzchni orbity obserwatora tj. , gdzie d - odległość do obiektu). Moc spektralna WYEMITOWANA przez pojedyńczy elektron:
Użyta częstotliwość krytyczna (cut-off frequency or critical frequency) to częstotliwość oscylacji plazmy, zależna od gęstości elektronowej. Poniżej niej fala zostaje odbita, a powyżej przechodzi przez ośrodek.
Rysunek pokazujący widmo jednego elektronu, gdzie
, zaś
, a zatem pokazuje kształt tego widma. Widać, że dla niskich częstotliwości nachylenie wynosi 1/3.
d) Widmo rozkładu elektronów
Obserwowany rozkład energii elektronów pochodzących z promieniowania kosmicznego i okazuje się, że od kilku GeV jest potęgowy (w Galaktyce, dla reszty zakładamy, że podobnie):
Przedział energii . Można założyć, że każdy elektron wypromieniowywuje całą moc P w jednej częstotliwości
.
Ogólnie zdolność emisyjna dystrybucji elektronów:
d) Indeksy spektralne
Zatem w obszarze optycznie cienkim (wysokie częstotliwości) ta zależność przenosi się na zależność strumienia
od częstotliwości. Stąd, ponieważ dla naszej galaktyki
oznacza to indeks spektralny
, gdzie
. Jest to zgodne z obserwacjami dla wielu źródeł np. kwazarów.
W obszarze optycznie grubym (, niskie częstotliwości) dla idealnego, jednorodnego źródła następuje odwrócenie widma spowodowane samoabsorpcją. Jest ona istotna dla w bardzo jasnych, zwartych źródłach. Związana jest ona z absorbcją fotonu przez elektron (który jest reemitowany na wyższych częstotliwościach i może też prowadzić do emisji wymuszonej). Proces jest proporcjonalny do intensywności promieniowania. Wiedząc, że współczynnik absorpcji wynosi :
Generalnie przyjmuje się przedział częstotliwości:
do
.
Nie umiemy zmierzyć wkładu obu składników stąd generalnie zakłada się, że poszczególne gęstości energii rozkładają się tak, że całkowita gęstość energii jest najmniejsza (dzieje się tak, gdy gęstość energii cząstek 4/3 * gęstość pola magnetycznego). W ten sposób można ocenić zarówno energię cząstek jak i pole magnetyczne w źródle.
Na emisję synchrotronową ma wpływ tylko składowa , choć obserwacje dowodzą, że
.
Dla sferycznie symetrycznego źródła o objętości V i w odległości R, obserwowana gęstość strumienia będzie wynosić:
f) Oszacowanie masy i pola magnetycznego
Limit Eddingtona: minimalna masa potrzebna do wygenerowania danej jasności w całym paśmie radiowym [Watts] , tak by grawitacja zrównoważyła ciśnienie promieniowania (limit przy którym akrecja staje się niemożliwa):
Oszacowanie pola magnetycznego dla niskich częstotliwości tj. ośrodka optycznie grubego (tj. gdy temperatura elektronowa jest równa temperaturze jasnościowej, a tak jest dla częstotliwości krytycznej (zależna od )):
Przykładowe widma radiowe kwazarów (o charakterze synchrotronowym):