Dyspersja fal radiowych oznacza, ze:
- długość fali
- współczynnik załamania, wyrażony wzorem
Większość Wszechświata składa się z plazmy (począwszy od okresu ponownej rejonizacji Wszechświata), którą w najprostszy sposób można opisać jako cienki ośrodek złożony z równomiernie rozłożony jonów i wolnych elektronów, tak że całkowity ładunek równa się zero. Taki ośrodek drga z częstością zwaną częstością własną plazmy:
- masa elektronu
- gęstość elektronowa,
Zależność prędkości grupowej (prędkość propagacji paczki falowej, nie pojedynczej fali e-m) od częstotliwości fali i plazmy
:
- częstość kołowa paczki falowej
- liczba falowa
Zatem widać, że fala e-m może przejść przez ośrodek tylko wtedy, gdy
, bo tylko wtedy . Jest to główną przyczyną dla której nie możemy obserwować zbyt długich fal radiowych (częstotliwości mniejsze od częstotliwości własnej jonosfery).
Teraz można zapisać współczynnik załamania w funkcji obu częstości:
Druga konsekwencja dyspersji jest wydłużenia się czasu przyjścia pulsu radiowego z częstotliwością. Ale jednocześnie pozwala to (służą temu obserwacje pulsarów) poznać własności ośrodka międzygwiazdowego. Różnica między czasami przyjścia dwóch pulsów (w ) na dwóch różnych częstotliwościach wyraża się wzorem:
- częstotliwości,
- miara dyspersji,
Gdzie miara dyspersji jest zdefiniowana jako:
- gęstość elektronów,
- odległość (długość obszaru, gdzie nastepuje dyspersja),
Zatem poznanie różnicy czasów przyjścia pulsów pozwala wyznaczyć miarę dyspersji, która przy znanej odległości daje możliwość oszacowania średniej gęstości elektronowej.
Bogna Pazderska
2009-01-20