- $&bull#bullet;$
- odbiorniki na RT4 na pasma 925 MHz = 30 cm (UHF), 1.4 GHz = 20 cm (pasmo L), 5 GHz = 6 cm (pasmo C1) i 6.5 GHz = 5 cm (pasmo C2), 30 GHz = 1 cm (OCRA)
- $&bull#bullet;$
- oddzielnie odbiornik na Słońce 127 MHz = 2.4 m
- $&bull#bullet;$
- nowe odbiorniki: 22 GHz (pasmo K), 12.2 GHz (pasmo X)
- $&bull#bullet;$
- wszystkie odbiorniki oddzielnie traktują każdą z polaryzacji (na samym wejściu znajdują się dwa falowody z których każdy odbiera inną polaryzację kołową). Wyjątkiem jest OCRA, która odbiera tylko jedną polaryzację liniową.
- $&bull#bullet;$
- temperatury szumu wynoszą około: 30 K dla L i C1, 70 K dla C2 (choć teoretycznie powinno być 40 K) i 40 K dla OCRA.
- $&bull#bullet;$
- odbierane pasmo dla wszystkich odbiorników poza OCRA i UHF to 500 MHz. System OCRA ma pasmo o szerokości 6 GHz.
- $&bull#bullet;$
- Urządzenia do analizy i rejestracji danych (back-end):
- -
- Maszyna pulsarowa PSPM2: Działa w zakresie 50 - 250 MHz, stąd z pierwotnego pasma pochodzącego z odbiornika (500 - 1000 MHz) wycina pasmo 750 - 950 MHz i przenosi je na podane, niższe pasmo (przy pomocy kolejnego LO i mieszacza). Następnie sygnał na każdej polaryzacji dzielony jest na 8 subpasm, które z kolei przenoszone są na pasmo 12 - 36 MHz. Takie pasma (których jest łącznie 16) są już na wystarczająco niskich częstotliwościach, by można było filtrem podzielić je na kolejne 8 pasm (już bez przenoszenia) i dalej poddać sygnał detekcji. Zatem w praktyce otrzymuje się 128 kanałów (64 dla pojedynczej polaryzacji), stąd możemy mówić o widmie.
- -
- Spektrograf autokorelacyjny: Sygnał z front-endu trafia do używanych base band converter'ów (bbc), z których każdy wycina 4 razy pasmo o pewnej zadanej szerokości (np. 16 MHz) wewnątrz której znajduje się obserwowana linia. Każda polaryzacja przypada na dwa kanały bbc (przykładowo LHC:1,2 i RHC:3,4), trochę względem siebie przesunięte, co pozwala później usunąć zakłócenia od bbc (które w każdym kanale są inne). Sygnał z LO miesza się z częstotliwością pośrednią tworząc 2 pasma: LSB - gdy częstotliwość wchodząca poniżej LO (wyjście np. -16 MHz 0 MHz) oraz USB - gdy powyżej (wyjście np. 0 MHz 16 MHz). Do autokorelatora wysyła się tylko 1 pasmo (najczęściej USB). Następnie przetwornik analogowo-cyfrowy próbkuje widmo (mierzy napięcia
) z częstotliwością Nyquista (2 największa częstotliwość w widmie) i zapisuje do kolejnych z 4096 kanałów. Dla każdego kanału autokorelator wykonuje funkcję autokorelacji na sygnale, czego wynik trafia do zewnętrznego komputera:
- czas po którym spisywane są dane, zazwyczaj 0.5 min
- przesunięcie czasu, charakterystyczne dla danego kanału
Ostatnim elementem jest transformata Fouriera sygnału, tak by otrzymać sygnał (proporcjonalny do mocy wejściowej) w funkcji częstotliwości. jednakże by to zrobić najpierw odbija się otrzymaną funkcję symetrycznie względem osi y, tak by otrzymać przebieg funkcji dla ujemnych . Transformatę można opisać całką (choć samo urządzenie wykonuje sumę):
- suma wszystkich przesunięć czasu z wszystkich kanałów
- -
- VLBI terminal: Składa się z zespołu konwerterów, przenoszących sygnał wejściowy 500 - 1000 MHz na zakres wideo, formatera, który zamienia sygnał analogowy na sygnał wideo (dane obserwowane zapisywane są jak obraz w klatkach wideo, zaś informacje o danych np. dokładny czas, zapisywane są w ścieżce audio) i rejestratora, kiedyś były to taśmy magnetyczne, zaś obecnie dyski twarde, na których przy pomocy rekordera taśmowego MARK5, zapisywane są dane.
- -
- Polarymetr (addytywny): Wejściem do polarymetru są 2 polaryzacje liniowe pośredniej: IF1 i IF2. W polarymetrze sygnał jest przenoszony na pasmo wideo (zakres 0 GHz do pewnej małej wartości np. 5 GHz), a także w 1 ramieniu dodawane jest przesunięcie fazowe . Następnie następuje detekcja (square-law detector) sygnału. Polarymetr (opisanego typu) posiada 4 wyjścia sygnału: - detekcja IF1 (TPA), - detekcja IF2 (TPB), - różnica mocy IF1 i IF2 (cos), - różnica mocy IF1 i IF2 przesuniętego o co odpowiada przesunięciu fazowemu (sin). Wtedy parametry Stokes'a wynoszą:
Bogna Pazderska
2009-01-20