1. W antenie pod wpływem fali e-m indukuje się zmienny prąd elektryczny
Najprostszą anteną jest dipol na którym fala e-m tworzy falę stojącą, gdzie długość anteny . W ogólnym przypadku może być to dowolna wielokrotność połówki fali.
2. Układ rezonansowy służy do wybrania interesującej nas częstotliwości
Najprostszym układem do tego służącym jest obwód RLC. Częstotliwość rezonansowa dla tego układu wyraża się wzorem: Modyfikując parametry poszczególnych elementów można wybrać szerokość pasma przewodzenia. Wielkość charakteryzująca tą szerokość jest dobroć i dla układu RLC wyraża się ona wzorem:
3. Detekcja sygnału
Najprostszym detektorem jest dioda w połączeniu z filtrem odcinającym wysokie częstotliwości. Dioda jest elementem nieliniowym, który przewodzi tylko w jedną stronę, przez co sygnał wyjściowy zawiera prąd, którego średnia wartość jest już różna od zera. Dioda wraz z jej charakterystyką przedstawiona jest na rysunku:
Sygnał wejściowy:
4. Zamiana prądu zmiennego na falę dźwiękową
Prąd zmienny płynący przez cewkę, która znajduje się w polu magnetycznym, wywołuje drgania samej cewki, która połączona małymi haczykami z membraną wywołuje jej drgania, a te z kolei wprawiają w ruch cząstki powietrza w wyniku tego powstaje fala dźwiękowa.
Bogna Pazderska 2009-01-20